Pierwsza wizyta

Fizjoterapia

Na pierwszą wizytę należy zabrać ze sobą pełną dokumentację chorobową: badania obrazowe oraz ich opisy (RTG, USG, MRi, CT), karty choroby, wypisy ze szpitala oraz skierowanie na rehabilitację (jeżeli się posiada).

JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA?

Jest to godzinne (czasem dłużej), indywidualne spotkanie, podczas którego terapeuta:

• zapoznaje się z pełną dokumentacją choroby,
• przeprowadza skrupulatny wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia,
• wykonuje manualne badanie narządu ruchu,
• ustala plan postępowania terapeutycznego (cel terapii),
• wykonuje pierwsze zabiegi rehabilitacyjne.

W co trzeba się ubrać na spotkanie?

Najlepszy jest strój sportowy, który nie krępuje ruchów i pozwala na swobodne wykonywanie ćwiczeń. W celu dokonania pełnego badania przed zabiegiem, fizjoterapeuta może poprosić Cię o rozebranie się do bielizny na krótki moment, aby móc dokładnie zbadać narząd ruchu (ubranie może fałszować diagnozę). W czasie terapii odkrywane są już jedynie części ciała, które poddawane są danemu zabiegowi.

Na co zwrócić uwagę przed pierwszą wizytą?

Przed pierwszą wizytą warto poświęć chwilę na przypomnienie sobie historii twoich dolegliwości: od kiedy, czy był czynnik sprawczy, czy i jak ból zmieniał się w trakcie jego trwania, czy wcześniej miałeś/miałaś inne lub podobne dolegliwości, które ruchy i czynności nasilają Twój problem, a które go zmniejszają. Odpowiedzi na takie pytania będą bardzo istotne w trakcie badania na pierwszej wizycie. 

Masaż

W dbałości o Państwa komfort podczas wykonywania zabiegu, poniżej przedstawiamy kilka porad oraz wskazówek, które pozwolą Państwu na osiągnięcie pełnego relaksu i odprężenia w trakcie trwania masażu.

  1. Przed zabiegiem lub masażem mogą się Państwo odświeżyć pod prysznicem – to ważna informacja szczególnie dla osób przyjeżdżających do nas prosto z pracy. Jeśli zabieg będzie obejmował również stopy warto wykonać odpowiednio wcześniej pedicure lub peeling. Dzięki temu Państwa stopy będą lepiej reagowały na bodźce dotykowe ze strony masażysty, tym samym zwiększając uczucie relaksu. Pozwoli to również na lepsze wchłanianie przez skórę substancji aktywnych zawartych w kosmetykach do masażu. W przypadku masażu twarzy, szyi i dekoltu prosimy o wykonanie demakijażu.
  2. Najlepsze efekty terapeutyczne oraz relaksacyjne osiągane są, gdy masaż całościowy przeprowadzany jest na nagim ciele pacjenta. Oczywiście masaż może być wykonany w Państwa prywatnej bieliźnie (w tym przypadku będzie ona narażona na zabrudzenia) lub jednorazowej bieliźnie zabiegowej, którą dostaną Państwo w gabinecie masażu. Na czas trwania zabiegu zostaną Państwo przykryci ręcznikiem/kocem. Odkryte pozostaną jedynie aktualnie masowane partie ciała. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu wybór sposobu przeprowadzenia zabiegu pozostawiamy do Państwa decyzji.
  3. W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, przed wykonaniem zabiegu masażysta przeprowadzi z Państwem wywiad w celu poznania Państwa oczekiwań, co do wykonania masażu oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Zostaną Państwo również poproszeni o złożenie swojego podpisu na tzw. karcie klienta.
  4. Podczas trwania zabiegu będzie Państwu towarzyszyć odpowiednia muzyka/zapach. Jeśli nie życzą sobie Państwo akcentu muzycznego/aromaterapeutycznego, prosimy poinformować o tym masażystę.
  5. Jeśli będziecie Państwo mieli jakiekolwiek uwagi, co do sposobu przebiegu zabiegu, czy pytania związane z masażem, prosimy pytać. Osoba wykonująca zabieg z przyjemnością udzieli Państwu odpowiedzi oraz zastosuje się do Państwa wskazówek.
  6. Jeśli w trakcie trwania zabiegu poczują Państwo jakiś dyskomfort, prosimy niezwłocznie poinformować o tym masażystę. Jeśli któraś z zastosowanych technik będzie dla Państwa za mocna lub za słaba w odczuciu, prosimy to wyraźnie zakomunikować.
  7. Po zakończeniu masażu zostaną Państwo poproszeni o pozostanie na stole do masażu w pozycji leżącej (kilka minut). Pozwoli to powrócić Państwa organizmowi do stanu pełnej równowagi. Ponadto, bezpośrednio po zabiegu, prosimy unikać gwałtownego oziębienia ciała.